gliwice.repertuary.pl
Film

Maria Skłodowska-Curie

Marie Curie
Reżyseria: Marie Noelle

Repertuar filmu "Maria Skłodowska-Curie" w Gliwicach

Brak repertuaru dla filmu "Maria Skłodowska-Curie" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Maria Skłodowska-Curie
Tytuł oryginalny: Marie Curie
Czas trwania: 100 min.
Produkcja: Belgia/Francja/Niemcy/Polska , 2016
Gatunek: dramat / romans
Premiera: 3 marca 2017
Dystrybutor filmu: Kino Świat

Reżyseria: Marie Noelle
Obsada: Karolina Gruszka, Arieh Worthalter, Charles Berling

„Maria Skłodowska-Curie” to wystawna, międzynarodowa koprodukcja o życiu słynnej polskiej noblistki. Historia niezwykłej kobiety, która nie wahała się iść za głosem serca, a dzięki inteligencji, wiedzy i nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. To również niepowtarzalna podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków – miasta sztuki i odkryć, które zmieniały świat. W roli tytułowej w filmie wystąpiła Karolina Gruszka. Partnerują jej m.in. Iza Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej – siostry noblistki, Piotr Głowacki jako Albert Einstein, Jan Frycz jako Ernest Solvay – założyciel Międzynarodowego Instytutu Fizyki oraz Daniel Olbrychski jako Emile Amagat – zagorzały przeciwnik Marii. Światowa premiera filmu „Maria Skłodowska-Curie” odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. W listopadzie 2016 obraz znalazł się w prestiżowym Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych – Camerimage. Natomiast 20 stycznia 2017 zastał uhonorowany najważniejszymi niemieckimi nagrodami filmowymi – Bavarian Film Awards – za najlepszą reżyserię i najlepszą scenografię. W polskich kinach film zagości 3 marca.

„Maria Skłodowska-Curie” to wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale także portret Skłodowskiej, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności. Była pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla i do tej pory pozostaje jedyną kobietą wyróżnioną dwukrotnie tą nagrodą. Jako pierwsza w Europie uzyskała tytuł doktora, a w 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu.

Jednak droga do sławy wiodła ścieżką pełną wyzwań i wyrzeczeń. By wypełnić misję dla ludzkości, Skłodowska musiała zmierzyć się z samotnością w obcym kraju i nieoczekiwaną śmiercią męża. A także bronić swych racji w świecie naukowym zdominowanym przez mężczyzn. Z emocjonującej i pełnej zwrotów akcji batalii, wyszła jednak zwycięsko, jako osoba godna naśladowania, zasługująca na podziw i wybitna pod każdym względem. Stała się najbardziej wpływową kobietą swoich czasów. O której Albert Einstein miał powiedzieć, że ze wszystkich ludzi sukcesu, tylko ona jedna nie zmieniała się pod wpływem sławy.


Średnia ocena: 6.0
rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0
Oceniono 62 razy. | Oceń film
Ocena IMDb©: Maria Skłodowska-Curie on IMDb

Trailer filmu: Maria Skłodowska-Curie

Wasze opinie

Margarita 17. kwietnia 2017, 15:37

Film jest ładny - ładne zdjęcia. Dobrze się ogląda - szybko zmieniające się wątki. Dobra gra aktorska Karoliny Gruszki w roli Marii Skłodowskiej. Jednak wadą filmu jest ,że został pokazany tylko urywek z życia MSC, a nie cała jej biografia. Większość filmu poświęcona jest romansowi MSC z francuskim uczonym [ żonatym mężczyzną ] Paulem Langevinem i konsekwencjami jakie później wynikły z tego dla MSC. Jej zasługi naukowe , jej wielka pracowitość są właściwie w tle filmu. Również powinien być pokazany kontakt MSC z Polską. Bo choć żyła i mieszkała we Francji , to zawsze pamiętała o Polsce , którą parę razy odwiedzała. To w końcu MSC przysłużyła się do wybudowania Instytutu Radowego w Warszawie. Nic nie zostało też wspomniane o roli jaka MSC odegrała w czasie 1-wszej wojny światowej - ruchome stacje rentgenowskie. Również postać Broni Skłodowskiej jest przedstawiona marginalnie. A przecież obie siostry bardzo się razem wspierały [ obie studiowały w Paryżu ] i bardzo sobie pomagały. Szkoda ,że nic nie było wspomniane o ojcu MSC , który po śmierci jej mamy odegrał bardzo ważną rolę w jej życiu. Za to ładnie została przedstawiona postać ojca Piotra Curie, który po śmierci syna bardzo pomagał MSC w zajmowaniu się jej córkami. Moim zdaniem MSC zasłużyła sobie na znacznie lepszy film biograficzny. Z filmu niestety wyszłam trochę zawiedziona. Oczekiwałam lepszego filmu o MSC.

Fanka MSC 8. kwietnia 2017, 15:28

Jestem rozczarowana. Potwierdzam niemal wszystkie wyrażone wyżej uwagi krytyczne.

eli 27. marca 2017, 6:16

Ładny film. Dobrze się ogląda. Ładne zdjęcia i dobra gra aktorska. Jest to wycinek życia, nie cała bioigrafia, widocznie twórcy tak chcieli.

dromar 24. marca 2017, 9:07

Słaby Film. Niby o Polskiej wspaniałej Kobiecie, a dialogi są po francusku i są napisy. Mroczne kolory. brak tempa akcji i słaba muzyka. Połowę filmu zajmuje Romans Marii z żonatym mężczyzną...a jej tworzenie, praca w laboratorium i osiągnięcia naukowe są potraktowane marginalnie.. Odradzam.

Polcia 20. marca 2017, 11:47

Podzielam opinię Basi odnośnie niedostatków z biografii MSC - istotne były przyczyny jej wyjazdu do Francji.Nie bagatelną rolę w życiu Noblistki odegrała siostra Bronisława,której zasługi zostały w filmie zmarginalizowane.Ale gra Karoliny Gruszki na światowym poziomie.

krk-owianka 18. marca 2017, 21:12

mona zrobić nudny film o dwukrotnej noblistce i jej romansach ? jak widać można . tylko zdjęcia ładne. ludzie na seansie rozmawiali i ziewali. szkoda tematu i aktorów.

BASIA 18. marca 2017, 16:31

Swietny film wspaniał gra KAROLINY która swietnie pasuje do tej roli i wspaniale i dośc szczegółowo opowiedziana historia życia naszej wielkiej rodaczki chociaz brakowało mi wspomnień z jej dzieciństwa i podkreslenia polskiego pochodzenia .Jedyny minus to za szybko znikały tłumaczenia nie mozna było zdążyć przeczytac

GM Łódź 15. marca 2017, 20:51

Jutro wybieramy sie w duzej grupie kolezanek i kolegow z pracy do kina na ten film; tak, po prostu w ten sposob chcemy rozpoczac trzeci weekend marca. Ciekawi jestemy przezyc ! Ja osobiscie widzialem K. Gruszke na planie tego; grala znakomicie !

GM Łódź

Moli 15. marca 2017, 18:50

Bardzo dobry film, cudowna Karolina Gruszka idealna do tej roli:) fajnie opowiedziana historia kobiety która kochała to co robi i z oddaniem i pasja poświęciła się nauce i walce o to aby kobieta w męskim świecie została doceniona!Warto zobaczyć ten film!

Madelaine 14. marca 2017, 21:06

Piękny film.Cudne obrazki z tamtej epoki.
Nawet nie myślałam, ze tak pieknie Iza Kuna bedzie wyglądac- niczym Barbara Niechcic...
A wypowiedzi Skłodowskiej o nauce niczym poezja....wprost niesamowite :)

Marta 14. marca 2017, 19:19

własnie wybieramy się na ten film. 3 osoby dorosłe wiek: 50 66-70!

goga 12. marca 2017, 21:43

Film dobrze zagrany. Ukazuje Noblistkę-kobietę,pasjonatkę, matkę. Film rekomendowany jest od 13 lat, ale uważam że na poziomie gimnazjum będzie on odebrany jako nudny, długi, bez zwrotów akcji. Na sali widownia 30+ i wtedy OK.

widz 11. marca 2017, 17:39

Film na pewno nie dla każdego. To nie rozrywka na sobotni wieczór z popcornem i puszką coli. Mnie się podobał,a K. Gruszka to dla mnie właśnie MSC.

Agnieszka Monika 5. marca 2017, 21:59

Bardzo dobry film. Biografia. Pokazuje pozycje kobiet w tamtych czasach. I świetna gra zwłaszcza Karoliny Gruszki.

Ryszard 5. marca 2017, 20:38

Powtarzając za Szekspirem - Wiele hałasu o nic.

Fan Skłodowskiej 5. marca 2017, 18:50

Jestem fanem Skłodowskiej i jej osiągnięć. Film niestety dla wytrwałych. Ja przespałem połowę filmu :-(

Ewelina 5. marca 2017, 11:00

Świetny film ,bardzo dobrze zagrany.Jeśli jednak ktoś szuka taniej rozrywki to lepiej niech idzie na Polandię lub Porady na zdrady.

Dodaj nowy komentarz Maria Skłodowska-Curie

Twoja opinia o filmie: