gliwice.repertuary.pl
Film

Kodeks 46

Code 46
Reżyseria: Michael Winterbottom

Repertuar filmu "Kodeks 46" w Gliwicach

Brak repertuaru dla filmu "Kodeks 46" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Kodeks 46
Tytuł oryginalny: Code 46
Czas trwania: 92 min.
Produkcja: Wielka Brytania , 2003
Premiera: 7 października 2005
Dystrybutor filmu: Vivarto

Reżyseria: Michael Winterbottom
Obsada: Tim Robbins, Samantha Morton, Om Puri

Akcja filmu rozgrywa się w bliskiej przyszłości w Szanghaju, w świecie, w którym metody kontrolowania obywateli rosną wraz z rozwojem technologicznym. Gdy podział embrionów czy zapłodnienie in-vitro są na porządku dziennym, konieczna staje się ścisła kontrola nad przyszłymi rodzicami w celu uniknięcia genetycznych mezaliansów (te sytuacje reguluje właśnie tytułowy Kodeks 46). Wolność obywateli ogranicza również konieczność posiadania specjalnych dokumentów ("papelli"), umożliwiających nie tylko podróżowanie, ale i przebywanie w mieście. Bez nich można mieszkać tylko na pustyni, która rozciąga się wokół granic miasta i stanowi miejsce zesłania dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przeciwstawili się systemowi.

Pewnego dnia w ogromnej korporacji Sfinks, zajmującej się wydawaniem "papelli" pojawia się rządowy detektyw Will (grany przez Tima Robbinsa), którego zadaniem jest odnalezienie fałszerza dokumentów. Winowajczynią okazuje się jedna z młodych pracownic - Maria (Samantha Morton), w której detektyw natychmiast się zakochuje. Romans komplikuje jednak fakt, że śledztwo jest w toku, a Maria jest sklonowana z genotypu matki Willa...

"Kodeks 46" to opowieść o miłości w trudnych czasach. Zawarta w nim wizja przyszłości jest idealnie sterylna i bezduszna, choć jej siła nie leży wyłącznie w futurystycznej scenografii. To świat - antyutopia, niezbyt odległy od tego, w którym obecnie żyjemy – przebojem karaoke przyszłości nadal jest „Should I Stay or Should I go”. Na uwagę zasługuje również rozwarstwienie społeczeństwa; grubą linią przeprowadzony został podział na tych, którzy mają przywilej mieszkania w miastach i tych, którzy zostali z nich usunięci (lub nigdy do nich niedopuszczeni). Za tym podziałem idzie następny – to bowiem wygnańcy, mieszkający w prymitywnych warunkach pustyni mają jeszcze świadomość tego, co realne, a którą mieszkańcy miast dawno utracili. Na tym tle rozgrywa się zupełnie niezwykły romans, o tyle ryzykowny, że łamiący nie tylko genetyczne, ale i kazirodcze tabu. Bohaterowie żyją ze świadomością nieustannego zagrożenia, kładąc na szali swoje bezpieczeństwo, karierę i rodzinę. Charakter tego dramatu świetnie zresztą oddają kreacje pary Morton - Robbins.

Mocną stroną filmu jest spójność wykreowanego świata, dopracowana do ostatniego szczegółu - można tu wspomnieć choćby o specyficznym, hybrydycznym języku, którym posługują się bohaterowie. Klimat współtworzą również liczne zwroty akcji, w jakie obfituje fabuła, a także zupełnie niezapomniana, przywodząca nieco na myśl film "Między słowami", muzyka.


Średnia ocena: 5.0
rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0
Oceniono 1553 razy. | Oceń film

Wasze opinie

dogmaa 18. grudnia 2005, 17:18

chaos
lekki film, troszkę dziwny ale do oglądnięcia :-)

jolik 8. grudnia 2005, 16:50

bardzo przecietny, mierny
bardzo przecietny, ludzie juz nie wiedza co wymyslic!

2. grudnia 2005, 19:41


rewelka

MaderFaker 3. listopada 2005, 9:00

Dobry, a nawet very dobry
kurcze kurcze

jay 20. października 2005, 14:18

bardzo dobry
pierwsza godzina rewelacyjna, na koncu slabszy ale w sumie- warto

! 16. października 2005, 12:20

a cha tak dla wyjaśnienia
dokumenty biometryczne mogą zwierać następujące dane
- linie papilarne
- geometrę dłoni
- geometrię twarzy
- geometrię żył (np dłoni)
- zdjęcie dna oka
- cech charakterystycznych tęczówki oka.
witamy w matriksie!!

anty 16. października 2005, 12:16

to kontrolowanie obywateli to nie SF. w polsce od przyszłego roku wchodzą paszporty biometryczne
rok temu byłby to temat dla gazety bulwarowej teraz to prawda. przeczytajcie ten artykuł na interii oto link
http://fakty.interia.pl/news?i nf=673008
nadchodzi totalna kontrola i zniewolenie. niech żyje socjalizm!

Archangel 13. października 2005, 14:01

Dosc ciezki
Futurystyczny thriller - fakt ze do najlzejszych filmow nie nalezy - w czasnie seansu wiele razy zgubilam sie - pewnie przez to ze zupelnie nie wiedzialam jaki film ogladam i o czym ma byc. Nie wiem czemu dokladnie, ale film wydaje mi sie byc podobny do Gattaca - w pdoobnym stylu zrealizowany ale mniej sterylny - przez co bardziej wciagajacy i zmuszajacy do refleksji. Nie kazdy lubi tego typu filmy mimo wszystko polecam.

grybba 11. października 2005, 15:35

Przeciętny
Nie zachwycił mnie wcale, momentami wręcz usypiałam. Całkiem możliwe, ze nie miałam nastroju na taki film i dlatego...nie mam jednak zamiaru ogladać go drugi raz.

tomek 11. października 2005, 1:38

no i czym sie tu zachwycac?
szczerze powiedziawszy to znudzil mnie ten film, nie pojmuje czemu dostal az tak wysoka ocene od was - conajmniej film wszechczasow. jedyne wytlumaczenie to takie, ze glosuje tu specyficzna grupa ludzi;-) a tekst z plakatu, ze "w przyszlosci milosc to niebezpieczna gra" ma sie tak srednio do tresci filmu.

Paweł 9. października 2005, 8:36

gorąco polecam!!!!!!!!!!!!!!
gorąco polecam!!!!!!

movie guru 8. października 2005, 22:43

spoko
Ladny film, chociaz jak to czesto u Winterbottoma bywa, jest lekki przerost formy nad trescia. Taki juz jego styl i jednych bedzie to irytowac a innych zachwyci. W kazdym razie zobaczyc warto.

d 8. października 2005, 15:36

Cudowny
Polecam każdemu, kto kocha piękne, smutne filmy o miłości. Film wciaga i porusza, na długo zostaje w pamięci.

robert 8. października 2005, 0:20

świetny
rewelacja, gorąco polecam

dharma 7. października 2005, 16:32

Warto, warto, warto i jeszcze raz warto!!!!

Dodaj nowy komentarz Kodeks 46

Twoja opinia o filmie: